Online prodej skipasů Interaktivní mapa

Revitalizace lyžařských tratí

Revitalizace lyžařských tratí

08. 06. 2017

Začali jsme na zkušební ploše první sjezdovky o velikosti zhruba 1000 m2 (konkrétně na Spodní Šanci) s revitalizací lyžařských tratí kompostem z šumavských luk. Jde o premiérový projekt a středisko jej připravilo ve spolupráci s CHKO Šumava. 

Kompost z pokosených luk železnorudské Šumavy, který zrál od loňského léta v nedaleké Železné Rudě, byl během tohoto týdne strojně i ručně rozhrnut na povrchu sjezdovky. Plocha se nebude osívat, zaroste přirozeně ze semen rostlin, které obsahuje právě dovezený kompost. Na jeho složení se musí dávat pozor, nesmí například obsahovat zárodky rostlin, které do zdejší oblasti nepatří.

Kromě zlepšení ochrany sjezdovek proti erozi či podpory zachování místní flóry se v zimě dosáhne dalšího environmentálního efektu-  nižší spotřeby technického sněhu. Mimo zpevnění povrch sjezdovek tímto způsobem také částečně vyrovnáváme, největší prohlubně a rigoly zmizí. V zimě (když nenapadne přírodní) pak spotřebujeme o hodně menší množství technického sněhu na úpravu sjezdových tratí. Ušetříme tím samozřejmě vodu i elektrickou energii. 

V tomto projektu budeme pokračovat i na dalších svých sjezdovkách. Jedná se o jeden z bodů environmentálního rozvoje střediska, jemuž se věnujeme od loňska. 

© Copyright Ski areál Špičák, Sport service spol. s.r.o., Špičák 182, 340 04 Železná Ruda, tel./fax: +420 376 397 167

Podpořeno z evropského fondu pro regionální rozvoj - ROP Jihozápad