Online prodej skipasů Interaktivní mapa

Rozhovor s Petrem Třešňákem

Rozhovor s Petrem Třešňákem

16. 08. 2015

Web Špičáku přináší před finálem iXS EDC rozhovor (v původní nezkrácené verzi) s českým jezdcem Petrem Třešňákem, který dnes vyšel též na stránkách Deníku.

 

Petr Třešňák  (23let, team Bikestrike.com, značka kola Author).

Letos jednou zvítězil a byl druhý v závodech Českého poháru, kde je průběžně druhý se ztrátou 3 bodů. O celkové vítězství bude bojovat na MČR, které se jede 30.8. v Liberci.

 

1. Na Špičáku iXS European Downhill Cupu (EDC) jezdíte pravidelně, jaké nejlepší umístění jste tady zajel a jak vidíte své šance letos? Už jste letos před Špičákem nějaký závod EDC absolvoval?

 

Ano, závody EDC jezdím na Špičáku pravidelně již 4 roky. Nejlepší umístění mám z roku 2013 a to 14. místo. Vzhledem k tomu, že jsem zatím nikdy neměl možnost jet celý seriál EDC, tak tu v závodě nemám co ztratit a i za cenu vyššího rizika se snažím o co nejlepší výsledek. Proto jsem zde také několikrát závod nedokončil z důvodu pádu. Ze závodu bych nejel spokojený, pokud bych zde zajel nějaký svůj průměr. Konkurence je zde velká, časy budou vyrovnané, proto pro dobré umístění (pro mě do 10.místa) budu muset zariskovat. V letošním roce jsem zatím závod EDC nejel, ale rád bych závodil i v Leogangu na závěrečném závodě seriálu.

 

  1. Může někdo z českých jezdců (samozřejmě včetně vás myslet i na stupně vítězů), jak se to už v předešlých ročnících na Špičáku povedlo třeba Matěji Charvátovi? Případně – je zahraniční konkurence aktuálně natolik silná, že i v domácím prostředí je velmi těžké ji porážet?

 

Letos je systém závodu trochu jiný, vzhledem k tomu, že startovní pole elite mužů čítá mnohdy ke třem stovkám jezdců, tak aby se předešlo ovlivnění závodu počasím nebo změnou dráhy, vzniklo tzv. Superfinále. Jede ho 30 nejrychlejších jezdců ze sobotního Seeding runu (kvalifikace). Tato 30tka pak v neděli bojuje o vítězství v závodě. Kdo se do Superfinále nedostane, jede pouze Finále. Zahraniční konkurence je silná a zkušená ale není nereálné s ní závodit a zapojit se do boje o medaile.

 

  1. Tipnete si, kdo by mohl vyhrát, komu dáváte největší šance? A troufnete si předpovědět výsledek i v elitní ženské kategorii, kde se představí Jana Bártová?   

 

Vyhrát může kdokoliv, kdo už k tomu měl blízko v minulosti, nebo dokonce již zvítězil, stejně tak jako někdo, kdo zde bude závodit poprvé. Mě se líbí jízda Robina Wallnera ze Švédska (ten již na Špičáku jednou vyhrál, poz.red.), krom toho je to i klidná povaha a dá se s ním prohodit pár slov v depu. Jana Bártová zde jistě pojede na vítězství a přeju jí, aby to vyšlo.

 

  1. Už jste měl letos možnost vyzkoušet menší úpravy na trati Struggle, kde se víkendové závody pojedou? Pořadatelé ze Ski&Bike Špičák přidali jeden rychlý úsek, oblíbené „schody“ ve střední části doplnily o další dva a nové je také přemostění na trati.

 

Letos pojedu na Špičák poprvé a na změny se těším. V podstatě vždy nějaké změny vítám, oživí celý předzávodní trénink a určitě i diváci budou rádi za nová místa.

 

  1. Obecně jak se Vám trať na Špičáku líbí, v čem je specifická, máte tam nějaké oblíbené úseky nebo naopak riziková místa, kde se musíte dát větší pozor? 

 

Je pravda, že trať na Špičáku se trochu odlišuje od ostatních v seriálu. Jezdci mluví o bikeparkové trati, to znamená, že je na ní hodně uměle vytvořených překážek, skoků, klopenek atd. v porovnání s ostatními, více přírodními. Já osobně mám raději rychlejší a širší tratě, kde je větší výběr stop. Pokud cítím, že je pro mě nějaké místo rizikové, snažím se to v tréninku změnit, abych pak v závodě z žádného místa respekt neměl.

 

 

  1. Co říkáte na zázemí, organizaci i úroveň tohoto podniku EDC na Špičáku i třeba v porovnání se zahraničními areály, kde také jezdíte?    

 

V tomto směru Špičák přesně zapadá do nastaveného standardu v rámci EDC. Trať i zázemí je vždy velmi dobře připraveno a i když je depo trochu rozdělené, vše funguje. Velkého závodu na domácí půdě využívají čeští závodníci co nejvíce, takže na startovce je to poznat a národnost CZE je tam hodně vidět.

 

  1. Kde se letos koná MS v downhillu, jak je to s nominací (jede se o ní třeba právě i na Špičáku)? Máte Vy šanci/chcete na MS jet? 

 

Letos se MS koná ve Vallnordu v Andoře. Nominační kritéria jsou nastavena jednoduše – vybírá se podle žebříčku UCI a počtu nasbíraných bodů, které se získávají na větších závodech, hlavně evropských a světových. Aktuální stav nominací neznám ale i body ze závodu na Špičáku se budou počítat. Osobně jsem již na začátku sezóny věděl, že o nominaci na MS usilovat nebudu.

© Copyright Ski areál Špičák, Sport service spol. s.r.o., Špičák 182, 340 04 Železná Ruda, tel./fax: +420 376 397 167

Podpořeno z evropského fondu pro regionální rozvoj - ROP Jihozápad