Psal se rok 1974, kdy ve sportovním areálu Špičák začal působit projekt Okresní lyžařská škola mládeže (OLŠM). Jeho cíle byly naučit děti a mládež z okresu lyžovat a hledat pohybově nadané talenty pro rozvoj závodního lyžování. Později se tyto dvě části oddělily a lyžařská škola začala fungovat samostatně. Do roku 1993 pouze ve formě víkendových kurzů. Prvním vedoucím lyžařské školy byl ještě v rámci OLŠM Mgr. Josef Treml. V nelehkých začátcích mu pomáhala jeho tehdejší manželka PaedDr. Eva Tremlová. Oba v té době působili jako profesoři tělesné výchovy na Gymnáziu v Klatovech. Projekt s názvem „základní výcvik´´ je postavil před mnoho neznámých úkolů. Propagace, hledání kvalifikovaných instruktorů a hlavně vytipování míst pro samotnou výuku. Nadšení a kvalitní práce obou brzy popularizovala lyžařskou školu v širokém okolí.
V 80. letech již byla díky kvalitnímu týmu instruktorů a svým výsledkům hodnocena jako vlajková loď lyžařské výuky v České republice. Významný zvrat nastal v roce 1993, kdy lyžařská škola začala nabízet i každodenní lyžařské kurzy pro volně příchozí návštěvníky. Z počátku chod školy vystačil s jedním vedoucím pracovníkem a jedním instruktorem. S přibývajícím zájmem nejen o lyžování, ale i o snowboarding se musel zvětšit i nábor studentů, kteří byli ochotni v roli instruktora lyžování nebo snowboardingu trávit zimu na horách. V tehdejší době byla taková brigáda velice neobvyklá. První tři zimní sezóny zajišťovala chod Blanka Nová. S narůstajícím zájmem byly přibrány jako instruktorky Věra Vítkovou ml. a později Martina Sedláková, která se v následujících letech stala vedoucí nejen na Špičáku, ale také na Samotách v Železné Rudě. Chod a řízení lyžařské školy si s rozrůstající působností žádal další a další instruktory.
Od zimní sezóny 1999–2000 se vedení ujal Radek Vaniš. V té době již řídil chod školy na třech pracovištích. Na Špičáku, na Samotách v Železné Rudě a nově na hotelu Horizont, kde byla převážně holandská klientela. Díky Radkovo technickému vzdělání dokázal veškeré písemnosti převést do digitální podoby a posunul tak řízení školy směrem kupředu.
Zimní sezóna 2005–2006 byla pro Sportovní areál na Špičáku dalším mezníkem. Došlo k výstavbě čtyřsedačkové lanové dráhy a nového zázemí přímo v srdci areálu. Do nové budovy pod nástupištěm lanovky byla přesunuta půjčovna a kancelář lyžařské školy, která se do té chvíle nacházela u výukového lyžařského hřiště, mimo areál. Díky snadné dosažitelnosti pro klienty a zvýšení zájmu o školu se v kanceláři vytvořila nová pracovní pozice. Díky této shodě okolností Tereza Korabečná opustila práci instruktora a začala se podílet na chodu lyžařské školy přijímáním rezervací a komunikací s klienty. Od roku 2011 se ujala vedení školy.
Lyžařská škola v současnosti pořádá 5denní víkendové kurzy a každodenní kurzy po dobu celé zimní sezóny. Působí nejen na Špičáku, ale také ve Ski areálu Nad Nádražím a areálu Belveder v Železné Rudě. Od roku 2007 vlastní akreditaci MŠMT. Do roku 2021 pro kurzy instruktor lyžování, instruktor snowboardingu. Od roku 2022 pro kurzy instruktor základů sjezdového lyžování, instruktor základů snowboardingu a instruktor základů běžeckého lyžování. V nabídce jsou samozřejmě doškolovací kurzy.
V roce 2024 oslavila lyžařská škola 50 let od svého založení. S úctou k zakladateli ponese škola počínaje jubilejní padesátou sezónou a v dalších letech nově i jeho jméno - LYŽAŘSKÁ ŠKOLA ŠPIČÁK - AKADEMIE JOSEFA TREMLA.
Instruktory lyžařské školy poznáte vždy podle jednotného obleku. Hlavní kancelář sídlí ve Ski&Bike Špičák.